Trading Plan – sposób na sukces? cz 1.

Jak na pewno wiecie, jestem zwolenniczką handlu wg Trading Planu i moje motto brzmi „100% transakcji zgodnych z planem„. Często rozmawiając z osobami, które już handlują na Giełdzie słyszę, że ponoszą straty i są bardzo sfrustrowane tym stanem. Z kolei początkujące osoby, które chcą handlować na giełdzie, maja olbrzymie zainteresowanie, zapał i chęci ale często nie bardzo wiedzą jak się praktycznie zabrać do handlu. Obie grupy swoją wiedzę czerpią z forów w  Internecie lub „grają intuicyjnie”. I niestety, często te pierwsze transakcje okupione zostają wielkim stresem (a i nie rzadko) stratą lub nawet całkowitą utratą kapitału. Takie sytuacje mogą dramatycznie zniechęcić tych, którzy chcą samodzielnie inwestować i spowodować, że już nigdy nie wrócą na rynek.

Ja często porównuje trading to jazdy samochodem. Jak zdecydujemy się już wsiąść do samochodu, to najpierw musimy wyjeździć określoną liczbę godzin z instruktorem, zdać testy i dopiero (sic!) wtedy dostaniemy do ręki nasze „prawko” które pozwoli nam oficjalnie kierować autem na ulicach miasta.

Daję ten przykład ponieważ pokazuje on, że zanim staniemy się oficjalnym kierowcą, musimy najpierw przyswoić sobie określone zasady (kierowania ruchem) oraz wyrobić sobie odpowiednie nawyki dobrego kierowcy.

Nie inaczej jest na giełdzie. Zanim zdecydujemy się na zawarcie pierwszej transakcji przygotujmy sobie wpierw zasady działania i wyróbmy sobie odpowiednie nawyki dobrego tradera. I właśnie po to jest nam potrzebny Trading Plan. Każdy znany mi sławny trader mówi, że ma swój plan. Trading Plan to nic innego jak zbiór odpowiednich zasad i nawyków spisanych na nasze potrzeby. Co nam da Trading Plan? Otóż pozwoli też na przygotowanie wszelkich możliwych scenariuszy działania na rynku PRZED wejściem w transakcje. Dzięki niemu unikniemy zagrożeń, które mogą być dramatyczne dla naszego portfela i psychiki. Dodatkowo, stosując się do naszych zasad w Planie, rozwijamy też w sobie cechy dobrego tradera takie jak np.  sumienność i dyscyplina. Trading Plan daje nam także poczucie pewności siebie (co jest wyjątkowo potrzebne w czasie handlu na rynku) bo jesteśmy przecież przygotowywani na każdą opcję przed trejdem, a oprócz tego, pozwoli nam na lepsze zrozumienie siebie, swoich emocji takich jak strach czy  chciwość. I co najważniejsze wiedzę o sobie możemy także przenieść na nasze życie codzienne!.

Więcej o Trading Planie znajdziecie w moim kolejnym poście w przyszłym tygodniu. Zapraszam do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *