Trading Plan – sposób na sukces. cz 3

Już dwa ostatnie posty poświęciłam Trading Planowi, ale wg mnie temat jest tak obszerny, że na pewno chciałabym jeszcze więcej i więcej o nim napisać. Tak dla przypomnienia: Trading Plan to nic innego jak zbiór odpowiednich zasad i nawyków spisanych na nasze potrzeby.

W ostatnim poście z dnia 22 maja pisałam o dwóch znaczących elementach –  osobowości  i czasie.  Znajomość samego siebie będzie już na wstępnie dawała nam przewagę na rynku. 

Jeśli dodamy do tego kolejne elementy to budujemy sobie znaczącą przewagę konkurencyjną na rynku. Ostatnio dowiedziałam się, że 70% traderów wchodzi w transakcje nieprzygotowanym. Zróbmy wszystko aby znaleźć się w tej grupie 30%. Czyli zanim wejdziemy w rynek, mamy na piśmie stworzony  nasz Plan a w nim opisane wszelkie możliwe scenariusze tak aby rynek nie był w stanie nas niczym zaskoczyć.

Jednym z  elementów Trading Planu  jest Strategia.  Wszyscy znają to zdanie „Trend is your friend”. Duże instytucje finansowe inwestują na rynkach średnio i długo terminowo. Podążanie za trendem daje najlepsze wyniki: zarówno pod kątem zysków jak i kosztów transakcyjnych.

(Wspominam tutaj o kosztach transakcyjnych aby pokazać, że im więcej transakcji zawartych, tym większe są koszty poniesione przez tradera a to z kolei przekłada się na jego wynik końcowy czyli zysk).

 Jest wiele osób, które nie czują się komfortowo aby przetrzymywać pozycje przez noc. Dla takich osób możliwe są też inne strategie takie jak strategia przeciw-trendowa czy strategia wybiciową, gdzie transakcje zawierane są i zamykane w ciągu jednej sesji . Wybór jednej z zaprezentowanych strategii zależy od tylko i wyłącznie od tradera i interwału czasowego jaki stosuje.  I tak na przykład  Handel na D1 i chęć bycia w rynku jak najdłużej, będzie naturalnie determinować wybór strategii  na zgodną z trendem.

Dla tych, którym podoba się strategia podążania za trendem i chcieliby być w rynku jak najdłużej dodam element, który wpływa  na całkowity wynik transakcji. Jest to swap (czyli nic innego jak odsetki, które płacimy lub otrzymujemy za przetrzymanie pozycji przez noc),  który jest naliczany dla niektórych par walutowych i kontraktów typu CFD.  Im dłużej jesteśmy w rynku, tym bardziej swap może mieć wpływ finalny wynik transakcji i , niestety, nie zawsze może być dla nas korzystny.

Kolejny element wart rozważenia przy podążaniu za trendem jest to draw-down czyli osunięcie kapitału.  Zazwyczaj bywa tak, że przez określony czas bycia na rynku, gdy transakcja przynosi zyski nasz kapitał rośnie. My, wraz z przyrostem kapitału, cieszymy się i mentalnie już wydajemy nasze zarobione pieniądze. Nagle przychodzi moment, kiedy rynek się odwraca (zazwyczaj robi to bardzo szybko) i nasze zyski (a co z tym idzie kapitał) gwałtownie maleją. Jest to bardzo frustrujące i bolesne i nie wszyscy traderzy są w stanie psychicznie znieść taką sytuację. Dlatego też chcesz uniknąć takiej frustracji, dobrym rozwiązaniem może być wybranie innej strategii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *